آیا (رابطه) جنسی-زناشویی ، باعث چاقی و لاغری می شود؟! | Sex and obesity

https://bayanbox.ir/view/7935684613354555786/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B9%D8%AB-%DA%86%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF.jpg آیا (رابطه) جنسی-زناشویی ، باعث چاقی و لاغری می شود؟! | Sex and obesity

یکی از مسائل و معضلاتی که زوج ها پس از ازدواج و برقراری رابطه جنسی-زناشویی درگیر آنند چاقی و اضافه وزن است. که این چاقی هم شامل آقایان و هم خانم ها میشود. البته در این مطلب به دلایل موشکافانه چاق شدن بعد از رابطه خواهیم پرداخت. بسیار مشاهده می گردد که زن و مرد بعد از ازدواج ، به تناسب اندام کم اهمیت و گاهی بی اهمیت می شوند. شاید مهمترین دلیل چاقی های زندگی زناشویی همین باشد! آیا شما پس از ازدواج و رابطه چاق شده اید یا لاغر؟

یک مطالعه جالب انگیز و جدیدی نشان داده است که ازدواج مردان را چاق می‌کند؛ به این دلیل تأهل می‌تواند عادت غذا خوردن و سایز کمر آن‌ها را تغییر دهد.محققان دانشگاه متروپولیتن لیدز می‌گویند که مردان متأهل از مجردها چاق‌تر هستند. دلیل این امر می‌تواند افزایش تمایل آن‌ها به خوردن غذاهای شیرین پس از ازدواج باشد مثل کلوچه ، کیک و پای میوه. محققین آن قدر هم مطمئن نیستند که چرا ازدواج چنین تفاوتی را در مورد نگرش مردان به وزنشان ایجاد می‌کند اما یک احتمال می‌تواند این باشد که آن‌ها پس از روز عروسی می‌تواند احساس راحتی کنند.

 

آیا ازدواج باعث چاق شدن می شود؟

همچنین آقایانی که با یک (خانم) آشپز خوب ازدواج می‌کنند غذاهای بیشتر و خوشمزه‌تری نسبت به گذشته می‌خورند. نباید فراموش کرد که بعضی از زن‌ها عمداً به شوهرشان غذای بیشتری می‌دهند تا جذابیت آن‌ها را برای زنان دیگر کم کنندبه گفته برخی محققان باوجود تقاضای زنان این مردها هستند که درنهایت انتخاب می‌کنند که می‌خواهند کثیف و نامرتب باشند یا خیر. اما همه نتایج این تحقیق بد نیست.

 

چرا که ظاهراً مردان متأهل میوه و نان سبوس ‌دار بیشتری نسبت به مجردها می‌خورند. همچنین آن‌هایی که ایام مجرد بودن خود را گذرانده‌اند کباب و همبرگر کمتری می‌خورند. مردان متأهل نسبت به آن‌هایی که از همسر خود جداشده‌اند ماست بیشتر و در مقایسه باکسانی که همسر خود را ازدست‌داده‌اند شکلات بیشتری می‌خورند.

 

گفتگو با مشاور در خصوص چاق شدن زنان بعد از ازدواج

متاسفانه این اشتباه (رسیدگی نکردن به سر و وضع و سلامت و تناسب اندام بعد از ازدواج) بیشتر علامت یک مطلب روان‌شناختی است تا یک مطلب اجتماعی؛ و آن علامت این است که: «من خودم را دوست ندارم!» و متاسفانه علامت خیلی بدی هم هست. دلیل اینکه قبل از ازدواج کمتر این علامت نمایان می‌شود آن است که چون ما خودمان را دوست نداریم، برای اینکه دوست داشته شویم (توسط شخص دیگری) به سر و وضع خودمان می‌رسیم، از پوست‌مان، موهای‌مان و تناسب اندام‌مان مراقبت می‌کنیم.

 

بعد از اینکه آن شخص ما را دوست داشت و ازدواج صورت گرفت و در قالب همسر در کنار ما قرار گرفت، خودمان را رها می‌کنیم و باور غلطی که در ذهن ‌داریم نیز کمک می‌کند که بگوییم او همسر من است و به هر حال با او خواهم بود؛ چه زیبا و خوش‌اندام باشم و چه نقطه متضاد آن، دیگر او مرا به همسری برگزیده است و حالا دیگر چه فرقی می‌کند که لاغرم یا چاق، صورت‌ام جوش دارد یا نه، سر و وضع‌ام مرتب است یا نامرتب؟!

 

دنیای روانشناسی چه می گوید؟!

در دنیای روان - ‌شناسی، ما می‌گوییم که اگر کسی خودش را دوست نداشته باشد هرگز نمی‌تواند به معنای واقعی، دیگری را دوست داشته باشد. این شخص چون قبل از ازدواج هم خودش را دوست نداشته، طبیعی است که بعد از ازدواج هم علاقه‌ای به خودش نداشته باشد؛ به ویژه اینکه چون خاطرش جمع است که کسی او را دوست داشته و همواره در کنارش می‌ماند، حتی حالا هم حاضر نیست لااقل برای خاطر او به ظاهر خود و سلامت‌اش بها بدهد. در پشت این قضیه به صورت پنهانی باید بدانیم که او به معنای واقعی همسرش را هم دوست ندارد و برای همین حاضر نیست حتی برای خوشایند او این کارها را انجام دهد.

 

البته باید تاکید کنم درصد کمی از خانم‌ ها هستند که پس از تاهل کاملا دست از خود می‌کشند و به ظاهرشان و اضافه وزن‌شان و سلامت‌شان اهمیت نمی‌دهند. شاید بخشی از این اتفاق به این دلیل می‌افتد که در فرهنگ ما «خودت را دوست داشته باش» و «برای خودت ارزش قایل شو» چندان جدی گرفته نمی‌شود. در فرهنگ ما متاسفانه به چنین افرادی که خودشان را دوست دارند و احترام خاصی برای خود قایل‌اند برچسب خودخواهی می‌زنیم.

 

آقای محترم، خانم محترم.. لطفا بعد از ازواج هم به خودت برس!

به همین دلیل اگر خانم یا آقایی خیلی به سر و وضع ظاهری یا وضعیت سلامت‌ اش بها دهد و رسیدگی کند، به او برچسب‌های دیگری هم می‌زنند: «فلانی زن زندگی نیست، دایم دنبال ست کردن لباس‌ها و پوشیدن دست‌کش و کلاه است که مبادا آفتاب، پوست‌اش را خراب کند!»، «فلانی مرد زندگی نیست، دایم دنبال ورزش کردن و تیپ زدن است. مرد که نباید جلوی آینه بایستد و ببیند صورت‌اش جوش دارد یا نه...» این جمله‌ها و هزاران کنایه این‌چنینی بخشی از آن برچسب‌هاست.

 

یعنی واقعا نمی‌شود آقایی علاوه بر کار و انجام وظایف همسری، ورزش روزانه هم داشته باشد؟

کفش کتانی و لباس ورزشی ست بپوشد؟

به سلامت دندان‌‌هایش بها بدهد؟

عطر و ادکلن مارک‌دار و مدروز استفاده کند؟!

 

آیا باید او را تشویق کرد که به خود و در واقع همسرش بها می‌دهد و یا چنین نسبت‌های ناروایی به او داد؟ شاید وقتی به یک فروشگاه می‌روید یا به مطب دکتر و یا حتی وقتی ارباب رجوعی به اداره و محل کارتان می‌آید با کسانی مواجهه شده باشید که بسیار مرتب هستند؛ در نگاه اول چه می‌گویید؟ بله. شما با رضایت کامل از آن فروشنده خرید می‌کنید و با علاقه فراوان در کنار آن دکتر می‌نشینید و صحبت می‌کنید و با احساس خوبی جواب آن ارباب‌رجوع را می‌دهید.

 

نقطه مقابل‌اش را تصور کنید: آن ارباب‌رجوع بوی نامطبوعی می‌دهد، دهان‌اش را که باز می‌کند انگار سال‌هاست مسواک نزده و ... حالا حس شما در مواجهه با او چیست؟

 

در همه این مثال‌ها قطعا اولین نکته‌ای که به ذهن شما می‌رسد این است که آن آقا یا خانم دکتر، فروشنده و یا ارباب‌رجوع در وهله اول برای خودش اهمیت قایل نیست و در قدم بعدی ارزشی برای شما قایل نبوده است. توجه کنید این نمونه‌ها برای محیط خارج از خانه است و مدت آن کوتاه بوده و شاید خیلی شما را آزار ندهد که امروز چنین ارباب رجوعی داشتید یا به مطب پزشکی رفتید که پرستیژ لازم و درخور او و البته شما را نداشت.

 

آیا تحمل چنین افراد خاصی با آن ظاهر نازیبا در زیر یک سقف و در مقام همسری آسان است؟ آقای مراجعی داشتم که می‌گفت: «همسرم دوست‌ام ندارد و تا حالا نشده یک بار به استقبال‌ام بیاید و پاکت میوه را از دست‌ام بگیرد، چه برسد به احوال‌پرسی و معاشرت گرم. او از موقع ازدواج کلی تغییر کرده است.»

 

همسر ایشان را خواستم و این گله را با او مطرح کردم. می‌دانید پاسخ چه بود؟

«خانم دکتر! اوایل آشنایی و ازدواج هر وقت به خانه می‌آمد، دوش می‌گرفت، محاسنش مرتب بود و بوی خوش می‌داد (چون شغل‌اش تعویض روغنی است) اما حالا می‌گوید خسته‌ام و فقط صبح‌ها که می‌خواهد سر کار برود دوش می‌گیرد و لباس تمیز می‌پوشد. دلیل تغییر رفتار من فقط همین است. من اتفاقا فکر می‌کنم که او مرا دوست ندارد و ارزشی برایم قایل نیست وگرنه مانند اوایل خودش را مرتب و تمیز و خوش‌بو نگه می‌داشت تا رغبت کنم به او نزدیک‌ شوم...»

 

نمونه دیگر، خانمی از مراجعان من بود و می‌گفت شوهرم مدام می‌گوید می‌خواهم زن دیگری بگیرم و تو را طلاق بدهم. ظاهر آن خانم معقول بود و آنچه به چشم می‌آمد اضافه وزن‌اش بود. همسرش هم اتفاقا می‌گفت: «مخصوصا لباس‌های راسته و تنگ که مخصوص اندام متناسب و بدون اضافه وزن است را برای همسرم می‌خرم تا غیرمستقیم متوجه شود از اوایل عروسی به بعد چاق شده و من دلم می‌خواهد او خودش را لاغر کند، اما او اهمیتی نمی‌دهد. من با این رفتارم خواسته‌ام را می‌گویم اما اجابت نکردن او یعنی اینکه اهمیتی به انتظارات‌ام نمی‌دهد.

 

برای همین است که می‌گویم تو دیگر متناسب من نیستی و به شوخی می‌گویم که می‌خواهم یک زن خوش‌تیپ و ورزشکار بگیرم...» البته چنین صحبت‌هایی حتی به شوخی نیز صحیح نیست و کدورت‌آور است اما آیا واقعا نباید آن خانم به این خواسته منطقی همسرش پاسخ دهد؟ آن خانم می‌گفت: «فکر نمی‌کردم این موضوع خیلی از نظر شوهرم مهم باشد! من همان آدم قبلی‌ام که دوست‌ام داشت. چه ربطی به لاغری و چاقی دارد؟!»

 

برای هم آراسته باشید..

لذت بردن همسران از ظاهر و اندام یکدیگر بسیار مهم است و در کنار لذتی که همسران باید از اخلاق و منش یکدیگر ببرند، این فاکتور اهمیت حیاتی دارد زیرا تامین این نیاز است که به داشتن روابط صمیمانه‌تر و صد البته روابط جنسی بهتر منجر می‌شود. دیگر کمتر کسی وجود دارد که نقش پررنگ و تغذیه کننده روابط جنسی را در تحکیم روابط زناشویی کتمان کند. کسانی که از رابطه جنسی با یکدیگر لذت می‌برند به خوبی می‌توانند در حل دیگر مسایل و مشکلات زندگی، تنها با بهره‌گیری از نظرات مشاور، موفق عمل کنند.

به این خانم و همه آنها که مانند او می‌اندیشند باید گفت کافی است به بررسی علل عدم رضایت جنسی همسران بپردازید،حتما و حتما ردپایی از این قبیل مشکلات را خواهید دید. خالق زیبایی‌ها، خداوند، ما انسان‌ها را طوری خلق کرده است که درست مانند خودش عاشق زیبایی هستیم و جذب آن می‌شویم. هیچ‌کس نیست که بین یک مرد شیک‌پوش با اندامی متناسب و مردی با شکم برآمده، موهای نامرتب و محاسن اصلاح نشده، اولی را ترجیح ندهد. کافی است کمی دقت کنید و ببینید اگر این دو آقا، فروشنده یک غرفه و همکار هم باشند خانم‌ها و آقایانی که خریدارند به سراغ کدام یک می‌روند و درخواست خود را مطرح می‌کنند.می‌دانید چرا؟ شما قطعا در نگاه اول با خود می‌گویید این فروشنده که حال و حوصله خودش را نداشته و برای خودش وقت نگذاشته، چه طور حاضر است برای من وقت صرف کند و در مورد اجناسی که می‌خواهم بخرم توضیح بدهد و اطلاعات خوبی در اختیارم بگذارد؟ به سراغ فروشنده دیگر بروم چون او برای من و امثال من اهمیت قایل شده و به احترام ما با ظاهری آراسته سر کار ظاهر شده است و به ما که بیننده او هستیم، احترام گذاشته. شما هیچ احساسی به آن فرد ندارید و به عنوان رهگذر چنین می‌اندیشید. حالا به من بگویید چه طور امکان دارد در مورد کسی که عاشقانه دوست‌اش داشته‌اید و او نیز چنین حسی به شما دارد و هم‌اکنون همسر شماست، بی‌تفاوت باشید و یا انتظار داشته باشید او چنین نکات ظاهری را نادیده بگیرد؟

 

تاکید می‌کنم برای حفظ روابط زناشویی خود و تحکیم پایه‌های عشق و محبت زندگی‌تان حتما و حتما به نیازهای یکدیگر اهمیت بدهید. شما نیاز دارید در کنار کسی زندگی کنید که برای‌تان ارزش قایل است و هر روز و هر لحظه چیزهای زیبا را به شما هدیه می‌دهد. این چیزهای زیبا می‌توانند شامل کلام زیبا، لبخندی زیبا و... باشند. قطعا دیدن لبخندی زیباتر است که دندان‌های سفید و تمیز نمایان شود و بر چهره‌ای باشد که نشانه‌های تمیزی بر آن آشکار باشد. این من و شما هستیم که باید کمک کنیم افکار اشتباهی که در فرهنگ عامه مردم جا خوش کرده‌اند اصلاح شوند.

 

پس نباید کاری کنیم که مردم به یک خانم نامرتب با پوستی پژمرده و موهایی ژولیده و دست‌هایی که زیبایی‌شان را از دست داده‌اند و لباس‌هایی که بوی نامطبوع غذای مطبخ را می‌دهد، عنوان زن زندگی بدهند. باید تلاش کنیم این فرهنگ جا بیفتد که دوست داشتن خود بسیار باارزش است و اگر کسی خودش را دوست نداشته باشد، نمی‌تواند به واقع همسرش یا بچه‌های خود را دوست بدارد. دوست داشتن امری مستمر و جاری است و نیازمند رسیدگی همیشگی است. اگر می‌خواهیم این دوست داشتن و علاقه واقعی بین ما و همسرمان تا همیشه وجود داشته باشد باید به آن بپردازیم.

 

خلاصه مطلب انی است که...

• بوی بد بدن و دهان و سر و وضع ژولیده انزجارآور است و هیچ فرقی نمی‌کند چه کسی واجد آن باشد. حتی وقتی بچه شما بوی بدی بدهد و کثیف باشد، بلافاصله او را می‌شویید و لباس‌هایش را عوض می‌کنید و بعدش او را در آغوش می‌فشارید و می‌بوسید؛ چه برسد به آدمی بالغ که همسر شماست.

 

آیا رفتار مناسبی در مواجهه با او دارید؟

قطعا زده می‌شوید و به عقب می‌روید. این ذات ماست که جذب زیبایی می‌شود چون این‌گونه خلق شده‌ا‌یم. گاهی بسیار صریح به یک خانم یا آقای مراجع می‌گویم: «این چه وضعی است؟ چرا این همه اضافه وزن دارید؟» و آنها بر مبنای تفکر رایج می‌گویند: «خب، چه اشکالی دارد؟ مگر عشق و علاقه به این چیزهاست؟»

 

بله، همه چیزهای زیبا ما را جذب می‌کنند و چیزهای زشت و منفور ما را دفع می‌کنند. دفع شدن در اینجا مساوی است با کم‌رنگ شدن روابط عاطفی همسران و دور شدن آنها از یکدیگر.

 

خواه ناخواه همسر شما در یک نگاه ساده در جمعی خانوادگی و یا مهمانی دوستانه مقایسه می‌کند که: «همسر فلانی با اینکه زایمان کرده چه قدر خوش‌اندام است... شوهر دوست‌ام با اینکه بسیار مسن‌تر از همسر من است، چه‌قدر اندام متناسبی دارد ... فلانی چه‌قدر زیبا لباس‌هایش را سِت کرده...» پس گمان نکنید که همسرتان متوجه این چیزها نخواهد شد یا برای‌اش مهم نیست.

 

شما خانم محترم که خودتان را به دلایل روانی دوست ندارید، گاهی این‌طور حرکت کرده و در زندگی مشترک، خود را رها می‌کنید و تبدیل می‌شوید به یک زن مطبخ، نه زنی که مورد علاقه و احترام همسرش بوده یا شما آقای محترم تبدیل می‌شوید به ماشین پول‌سازی که انگار یادتان رفته چه طور بوی لوسیون بعد از اصلاح شما یا عطر مخصوص‌تان وقتی عبور می‌کردید فضا را پر می‌کرد یا به قول خودتان خط اتوی شلوار شما می‌توانست هندوانه‌ای را از وسط قاچ کند و برای همین است که همسر شما مدام مقایسه‌تان می‌کند یا بهانه‌های مختلف می‌گیرد.

 

بیایید به جای اینکه خودتان را پشت این افکار غلط پنهان کنید و به خودتان برچسب «زن زندگی» و «مرد زندگی» بزنید، به درمان مشکل جدی‌تان (اینکه خودتان را دوست ندارید) بپردازید. به جای اینکه افراد مرتب و متناسب را خودخواه و یا افراد دارای برچسب بد بنامید و خود را با عناوین دلخوش‌کننده سرگرم کنید، دنبال راه‌حل باشید.

دست از این صحبت‌ها بردارید که «خب، معلومه دوتا زایمان کردم بایدم چاق باشم»، «مرد یعنی همین دیگه، این قرتی‌بازی‌ها که مردانه نیست، ضدآفتاب و مرطوب‌کننده دیگه چیه؟!» ما بخواهیم یا نخواهیم جذب زیبایی‌ها می‌شویم. داشتن 4، 5 تا بچه، اتومبیل گران‌‌قیمت و... نیست که همسر شما را جذب می‌کند، بلکه زیبایی و مرتب بودن شماست که او را همواره جذب شما می‌کند. با مدیریت زمان و انرژی علاوه بر بچه‌ها، به سرو وضع خودتان هم برسید.

 

یک سوال و جواب ساده

پرسش: بنده با وجود 25 سال سن و قد 170 سانتی متر دارای وزن 55 کیلوگرم هستم و از چند وقت پیش تصمیم به اضافه وزن گرفتم اما هر چه غذا میخورم وزنم اضافه نمی شود قبلا اشتها نداشتم اما الان با اشتها غذا میخورم و باز هم وزنم ثابت است یعنی استعداد چاقی ندارم. فعالیت روزمره من هم بسیار کم است مغازه دار هستم و در مغازه نشستم. در ضمن متاهل هستم و یک فرزند هم دارم ممکن است روابط زناشویی باعث شوند نتوانم وزنم را اضافه کنم؟

 

پاسخ: محدوده طبیعی وزن شما بین 53 تا 72 کیلوگرم است. بر این اساس وزن شما در محدوده طبیعی قرار دارد. اما در صورت تمایل می توانید تا 62 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. برای این منظور نباید عجله داشته باشید و به صورت تدریجی می توانید به این هدف برسید. برای افزایش وزن مناسب باید به دو رویکرد اصلی توجه داشت، رژیم غذایی مناسب و ورزش روزانه. عدم در نظر گرفتن هر یک موجب نرسیدن به هدف یا عدم تناسب بدنی می شود.

در این زمینه توصیه های غذایی زیر مفید خواهد بود:

 

• در موقع صرف غذا فقط روی غذا خوردن خود تمرکز کنید و از توجه کردن به تلویزیون و روزنامه خوداری کنید.

• از مصرف غذاهایی که جلوی اشتهای شما را می گیرند تا حد امکان پرهیز کنید. مثل شیرینیجات و شکلات

• سعی کنید وعده های غذایی خود را در اوقات معینی مصرف کنید؛ یعنی برنامه غذایی مشخص و سر ساعت داشته باشید.

• به غذا به عنوان بخشی از درمان بیماری خود نگاه کنید؛ یعنی نگوئید میل ندارم. فکر کنید دارو مصرف می کنید.

• غذاهای خوشمزه را با فاصله زمانی کم و هر بار به مقدار کم مصرف کنید.

غذاهای پر کالری مصرف کنید که به راحتی خورده می شوند؛ مثل انواع دسر، ماست و شیر پرچرب و شیرموز.

• غذا را سرد یا با دمای معمولی بخورید تا طعم و بوی آن را کاهش دهد.

• حتماً صبحانه بخورید.

• کاری کنید اوقات صرف غذا دلپذیر و خوشایند باشد.

• در منزل همراه با اعضای خانواده و در خارج از منزل با دوستان خود غذا بخورید.

بعد از تمام شدن غذا، آب و سایر نوشیدنی ها را بنوشید، زیرا نوشیدن مایعات در موقع صرف غذا باعث می شود خیلی زود احساس سیری کنید.

• قبل از صرف غذا، مدتی یک ورزش سبک را انجام دهید.

• خودتان را مجبور به خوردن نکنید.

• آبگوشت یک مکمل طبیعی برای افزایش اشتهاست، چون منبع خیلی خوب روی است.

 

بهترین راهکار برای افزایش وزن، عضله سازی و تقویت عضلات به کمک بدنسازی و ورزش های قدرتی است. البته برای جلوگیری از ایجاد بافت چربی و ثبات وزن ورزش های هوازی هم در کنار ورزش های قدرتی توصیه می شود. ورزش های هوازی مانند دویدن، شنا، دوچرخه سواری، قایقرانی و پیاده‌روی. در مورد نوع و مدت زمان ورزش با یک کارشناس تربیت بدنی یا مربی ورزشی هم مشورت کنید. روابط زناشویی هر چند کالری زیادی مصرف می کند اما بعید است در لاغری شما تاثیر خاصی داشته باشد.

 

بیائید از جهت دیگری این چاقی را بررسی کنیم..

رابطه جنسی و افزایش وزن چه ارتباطی باهم دارند؟

واقعا ازدواج می‌تواند مقصر چاقی و افزایش وزن باشد؟ این‌که فرد در زندگی مشترک‌اش از نظر جنسی فعال باشد و رابطه جنسی منظم داشته باشد، بدونِ شک فواید زیادی برای او دارد.

 

با پیروی از الگو و برنامه منظم در زندگیزناشویی می‌شود سلامتی قلب، بهبود کیفیت خواب و کاهش استرس را تضمین کرد. از همه مهم‌تر گردش خون به شکل قابل توجهی سرعت پیدا می‌کند.

 

با همه این فواید، چرا بسیاری از خانم‌هاو آقایان فکر می‌کنند بعد از شروع زندگی مشترک و برقراری رابطه جنسی، وزنشان اضافه شده و به اصطلاح شکم پهلو می‌آورند؟ دراین مقاله همه این موارد را باهم بررسی می‌کنیم تا ببینیم آیا ارتباطی بینچاقی و رابطه جنسی وجود دارد یا خیر. همچنین این‌که برای این اضافه وزن چهباید کرد.

 

رابطه جنسی و افزایش وزن | آیا واقعا حقیقت دارد؟

پاسخ کوتاه: خیر! رابطه جنسی و افزایش وزن ربطی بهم ندارد. تنها ربطی که می‌تواند داشته باشد عدم تعادل هورمون‌های جنسی است که می‌تواند باعث اضافه وزن شما شود.

 

هرچند این عدم تعادل هورمونی هیچ ربطی بهفعالیت جنسی شما ندارد. بلکه به موارد دیگری وابسته است. مواردی مثل سبک زندگی و اختلالات هورمونی. در ادامه کامل برایتان توضیح می‌دهیم

این یک افسانه رایج ولی کاملا اشتباه است! صرف مسئله ازدواج یا رابطه جنسی شما را نه چاق می‌کند و نه لاغر. اما ازدواج یک تغییر بزرگ در شیوه زندگی افراد است.  تغییرات بزرگ ممکن است باعث تغییر در وزن در افراد شود.

 

به‌طور مثال عروس‌ها و دامادها پس ازدواجممکن است شیوه‌های جدیدی برای ورزش یا تغذیه خود در پیش بگیرند و وزن آن‌ها هم (در پی این تغییرات) تغییر کند. درمقاله جداگانه‌ای تمام عواملی که ممکن است باعث چاقی بعد از ازدواج شود رابررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را با دقت بخوانید.

 

علت این اضافه وزن می‌تواند به هورمون «پرولاکتین» بازگردد. این هورمون باعث می‌شود تا رابط‌هایتان گرم‌تر شده و شیر داخل سینه زنان ترشح شود. اما این مسئله نیاز به بررسی بیشتر دارد، در انتهای مقاله ارتباط هورمون و چاقی را به‌طور جامع بررسی خواهیم نمود. دلیلچاقی شما هرچه که باشد نیاز به برنامه غذایی سالم دارید. برای دریافت رژیمغذایی اصولی و متناسب با هدفتان شماره خود را در باکس زیر وارد کنید.

 

جالب این‌جاست که سطح این هورمون داخل خون بعد از رابطه جنسی و ارگاسم به بیشترین حد خود می‌رسد. البته این افزایش وزن تنها مختص زنان نیست و مردان نیز بعد از ازدواج درگیر بحث افزایش وزن می‌شوند. اما دانشمندان معتقدند که افزایش وزن بعد از ازدواج نمی‌تواند ارتباط مستقیمی با رابطه جنسی داشته باشد.

 

رابطه جنسی را به عنوان یک ورزش در برنامه زندگی زناشویی داشته باشید

بله درست خواندید! روابط زناشویی کالری می‌سوزاند! تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که یک رابطه جنسی پرشور 30 دقیقه‌ای تا 100 کالری می‌سوزاند. بنابراین هرچه در رخت‌ِخواب فعال‌تر باشید کالری بیشتری سوزانده‌اید.

 

اما در کل رابطه جنسی کالری‌سوزی چندان عجیب و غریبی ندارد و به پای ورزش و بدنسازی نمی‌رسد. اما موجب افزایش وزنتان هم نخواهد شد، مگر در یک صورت و آن هم این‌که مشکلات هورمونی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم حتما از برنامه ورزشی کاملا شخصی برای کاهش وزن و تناسب اندامتان استفاده کنید.

 

بدونِ شک مشکلات هورمونی یکی از علت‌های بروز افزایش وزن و چاقی است. شاید فکر کنید سنتان بیش از حد برای مشکلات هورمونی پایین است. اما جالب است بدانید شروع دوره پیش یائسگی برای زنان ازسن ۳۴ سالگی شروع می‌شود.

 

چه چیزهایی باعث به هم خوردن تعادل هورمونی می‌شود؟

عوامل بسیار زیادی در برهم خوردنِ تعادل هورمون‌ها نقش دارد، مثلاً ممکن است این مشکل به ژنتیک، استرس، تغذیه، سبک زندگی و حتی دیگر هورمون‌های موجود در خونتان مربوط باشد.

 

البته ناگفته نماند که سموم و مواد شیمیایی به محض ورود به بدن می توانند همانند استروژن در بدن عمل کنند. چاقی غیرمنتظره می‌تواند با عدم تعادل هورمونی ممکن است مربوط به سندرم پلیکیستیک تخمدان (PCOS)، یائسگی زودرس یا زیاد و کم بودن هورمون‌های جنسی – استروژن، پروژسترون، تستوسترون یا DHEA (آندروژن) مرتبط باشد.

 

آشنایی بیشتر با هورمون های جنسی

DHEA به عنوان هورمون پیش ماده یا اولیه برای ترشح هورمون‌های جنسی زنان و مردان به حساب می‌آید واگر این هورمون داخل بدنتان کم باشد، کار دیگر هورمون‌های جنسی‌تان نیز بااختلال روبه‌رو شده و در نتیجه منجربه چاقی‌تان شود.

 

استروژن در حقیقت از سه ریز هورمون دیگر استرون، استرادیول، استریول تشکیل شده که البته با کدهای E1، E2 و E3 نیز شناخته می‌شود. این هورمون ابتدا از تخمدان‌ها و سپساز غدد فوق کلیه ترشح می‌شود. از طرف دیگر استروژن، عملکردهای زیادی در بدنتان دارد. مثلاً افزایش استروژن در خون باعث تجمع چربی دور شکم، کمر و ران‌ها می‌شود.

 

پروژسترون عملکردیبسیار شبیه استروژن دارد و منجر به بلوغ جنسی شده و بدن زنان را آماده بارداری می کند. کاهش میزان پروژسترون می تواند موجب سرکش تر شدن استروژن شده و چربی در هرجایی از بدنتان که فکرش را هم نمی‌کردید، ذخیره شود.

 

علامت های نشان دهنده عدم تعادل هورمونی

اینکه با آزمایش منظم سطح هورمون‌هایتان را چک کنید فوق‌العاده مفید خواهید بود. اما اگر تاکنون فرصت انجام اینکار را پیدا نکرده‌اید، علائمی که در زیر معرفی می‌کنیم، نشان‌دهنده مشکلات و عدم تعادل هورمونی باشد:

•گُر گرفتگی

•خشکی واژن

•کاهش تمرکز

•مشکلات خواب

•درد در سینه‌ها

•عرق‌های شبانه

•کاهش میل جنسی

•خشکی پوست و موها

•تغییرات یک‌باره خلق‌وخو

•افسردگی/ شوق بیش‌ازحد

•کاهش وزن خصوصاً دور کمر و ران‌ها

•کوتاه‌شدن یا طولانی‌ترشدن طول دوره قاعدگی ۲ یا ۴ روز

 

نتیجه‌گیری

همان‌طورکه در این مقاله خواندید، رابطه جنسی و افزایش وزن هیچ ارتباطی باهم ندارند! حتی از طرف دیگر می‌توان گفت که رابطه جنسی باعث کالری‌سوزی بیشتر هم خواهد شد.

البته این میزان کالری‌سوزی ارتباط مستقیم با مدت زمان و شدت رابطه هایتان دارد. تنها نکته مشترکی که می‌توانید بین چاق شدن و رابطه جنسی بیابید، مشکلات هورمونی است که در صورتمشاهده یکی از علائم بالا بهتر است با آزمایش سطح هورمون‌ها خیالتان را ازاین بابت راحت کنید.

 

Obesity and overweight is one of the problems that couples face after marriage and sexual intercourse. This obesity includes both men and women. Of course, in this article, we will discuss the reasons for becoming obese after intercourse. It is often observed that after marriage, men and women become less important and sometimes less important in terms of fitness. This is probably the most important reason for obesity in married life! Are you obese or thin after marriage and intercourse?

 

منابع:

delgarm.com

fitamin.ir

 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
آخرين مطالب
Designed By big20.ir Copyright © 2020